The delegation of Startup Estonia and the “Garage 48” Acceleration Center, established upon the initiative of the Estonian government, got acquainted with the “INNOLAND” Incubation and Acceleration Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Wide information on operating Co-working, Incubation, Acceleration and IT Training, as well as the startups residing within the center, was delivered to the guests.
Then, the Memorandum of Collaboration was signed between parties.
The Memorandum of Cooperation involves the establishment of an entrepreneurial support ecosystem as well as the creation and development of investor opportunities in the relevant regions for local technology startups. Furthermore, it covers the adoption of mutually agreed measures such as an effective exchange of incubation and acceleration programs and exchange of information on the attraction of local and foreign investors and etc.
According to the agreement reached within the memorandum signed with the "Startup Estonia" Center, the initial assessment of the regional applications sent to the “Startup Estonian Visa” program will be implemented in Azerbaijan. Startups applied to the relevant program from the regional countries such as Russia, Georgia, Mongolia, Iran, and Afghanistan will be initially assessed by the “INNOLAND” Incubation and Acceleration Center. Only startups that have successfully completed the initial stage will be able to move to the next stage of the program. This will play a significant role in attracting regional start-ups and projects to our country and increasing the success potential of the startup ecosystem.
The “Startup Estonian Visa” Program was established in 2017 on the joint initiative of the Estonian Startup Committee and the Ministry of Internal Affairs of Estonia. The main goal of the program is to facilitate the entry of successful startups and projects of non-EU countries to Estonia. Thus, successful startups sent their applications to the “Startup Estonian Visa” Program are provided with a special code through which the applicants and their team members may obtain a permit to live up to 5 years in Estonia.
January 8, 2019, the presentation of the Acceleration of Startups in Agricultural Technologies program, which will be implemented by the INNOLAND Incubation and Acceleration Center of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of Azerbaijan, with the support of the Ministry of Agriculture of Azerbaijan.
The event was addressed by the Advisor to the Minister of Agriculture of Azerbaijan on innovations Shabnam Mamedova, who noted in her speech that the use of innovations in the agricultural sector had already begun. Among the activities, the Acceleration program will be implemented during the first this year. The program applications has already been announced, which will last until January 20.
At the same time, Sh. Mamedova stressed that support is also provided for start-ups whose technologies and innovations can be applied in other areas.
The event discussed prospects for cooperation between the parties. It was also proposed to conduct incentive and stimulating activities for owners of ideas in the field of agriculture.
Note that INNOLAND is an incubation, acceleration and research center created for the development of the private sector in Azerbaijan, as well as outside, to encourage innovation and expand the startup movement. INNOLAND consists of a coworking center, incubation, acceleration, and the IT Training and Education Center.