"INNOLAND İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi", Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti və “Next Step” İnnovasiya Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilən “EduHack Baku” hakatonu başa çatıb. Ölkədə ilk dəfə təhsil sahəsində keçirilən hakatonun əsas məqsədi distant təhsildə qarşıya çıxan problemlərə innovativ şəkildə həll yolları tapmaq olub.
Yarışda Azərbaycanla yanaşı ABŞ, Kanada, Birləşmiş Krallıq, Türkiyə, Ukrayna, Niderland, Macarıstan, Estoniya, Polşa, Latviya və İsrailin nüfuzlu universitetlərində təhsil alan və məzun olan gənclər də iştirak edib.
Hakaton zamanı formalaşan 18 komanda 3 gün ərzində öz təşəbbüsləri üzərində işləyiblər. Bu müddət ərzində iştirakçılar təhsil və innovasiya sektorundan olan mentorların dəstəyi ilə ideyalarını layihə şəklinə gətiriblər.
Mükafat fondu 6000 AZN olan hakaton yarışmasında “FastLearners” layihəsi 1-ci yerə və 3000 AZN mükafata, “Academy Azerbaijan” layihəsi 2-ci yerə və 2000 AZN mükafata, “Z-solutions” layihəsi isə 3-cü yerə və 1000 AZN mükafata layiq görülüb.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin "INNOLAND" İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, "SUP VC", və "Tech academy"nin təşkilatçılığı ilə ilk dəfə olaraq Azərbaycanda "Global Game Jame Next" tədbiri keçiriləcək.
13-24 iyul tarixlərində baş tutacaq tədbir iki hissədən ibarət olacaq. Birinci hissədə (13-17 iyul) iştirakçılara proqramlaşdırma və oyun hazırlama bacarıqları mövzularında video dərslər keçiriləcək.
İkinci hissədə isə (20-24 iyul) iştirakçılar öyrəndiklərini tətbiq etməklə öz ideyaları əsasında oyunlar hazırlayacaqlar.
"Global Game Jam Next"in əsas məqsədi video oyunlarının yaradılmasını öyrənməyə həvəs göstərən 12-17 yaşlı yeniyetmələrə bu sahədə ilkin bilikləri mənimsəməyə dəstək olmaqdır. Bu tədris proqramı onların kodlaşdırma potensialını üzə çıxararaq texniki biliklər qazanmasına imkan yaradacaq.