On January 10, 2019, Memorandum of Understanding was signed between INNOLAND Incubation and Acceleration Center, Next Step Innovation Center and SUP Startap Accelerator.
The memorandum covers joint cooperation on the promotion of Incubation and Acceleration projects, the provision of co-working services, and the conduct of educational programs for startups. It also includes an exchange of information and involvement in the organization of other mutual events to attract local and foreign investors.
The importance of the incubation service in establishing a sustainable startup ecosystem in our country, as well as the role of the acceleration service in shaping new national startup brands outside the country.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the first lady Mehriban Aliyeva have attended the inauguration of the administrative building of E-Government Development Center under the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
The head of state cut the ribbon symbolizing the opening of the administrative building.
The President`s Assistant for Work with Law Enforcement Bodies and Military Issues, department head Fuad Alasgarov and chairman of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan (ASAN Service) Ulvi Mehdiyev informed President Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva of the conditions created in the building.
The building will feature the INNOLAND Incubation and Acceleration Center as well as the IT Training and Education Center.
President Ilham Aliyev familiarized himself with the INNOLAND Incubation and Acceleration Center. INNOLAND is an incubation, acceleration and research center created to develop the private sector, promote innovation and expand the startup movement both in Azerbaijan and beyond its borders.
The IT Training and Education Center is a place where young people will be taught programming, information technologies, and coding skills.
President Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva then viewed innovative projects here.
President Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva were also informed of the new development concept of e-government.