On March 17, memorandum of understanding signed between "Innovations Center" LLC (INNOLAND), which is subordinate to the State Agency for Citizens Service and Social Innovations under the President of The Republic of Azerbaijan, and “Yeni Fikir” LLC. The purpose of the Memorandum is to support entrepreneurship ecosystems for technological startups in our country and in the regions of Azerbaijan and to implement a high-level partnership that serves the needs of emerging (or other) technology entrepreneurs.
The document, along with the formation and development of technology entrepreneurship, also reflects cooperation issues related to the strengthening of business initiatives. Thus, the content of the Memorandum reflects the factors that are being estimated for the establishment and development of innovation ecosystems in our country, as well as business initiatives.
Thus, the "Yeni Fikir" startup competition, which was held for the sixth time this year, is being implemented by "Yeni Fikir" LLC, sponsored by BP, the Baku Engineering University. The company "Yeni Fikir" cooperates with "Innovations Center" LLC (INNOLAND) in organizing the same startup competition. Five startup projects that will win the competition.
On March 10, 2019, the INNOLAND Incubation and Acceleration Center together with the Tech Academy will hold a meeting of the Hadoop user group in Azerbaijan.
Participation in the discussion of well-known foreign and local experts will focus on the application of Big Data Technologies, stages of Data Analytics and many other important issues.
Speakers of the event will be Abzetdin Adamov, Head of Data Analytics Center ADA University, Zekeriya Beşiroglu, Big Data Analyst at KOMTAŞ Information Management Center in Turkey, the Head of the Oracle Users Group and the winner of the “Oracle ACE Director” award.